Sztuka wypalania w drewnie to tzw piriografia. Polega na wypaleniu wierzchniej warstwy drewna. W zależności od metody oraz gatunku drewna można uzyskać odcienię od lekkiego brązu do całkowitego zaczernienia, a w przypadku materiał pokrytego lakierem lub bejcą techniką piriografii można zedrzeć wierzchnią warstwę lakieru odkrywając miejscowo naturalny kolor drewna.

Wypalanie w drewnie ręczne

Najrozmaitsze wzory można wypalać rzemieślnicze przy pomocy narzędzia zwanego piriografem (zasada działania zbliżona do lutownicy). W ten sposób powstają przedmioty artystyczne produkowane na małą skalę, głównie na własny użytek.

Laserowe wypalanie w drewnie

Innym sposobem na wypalenie wzoru jest wypalanie laserowe drewna przy pomocy urządzenia grawerskiego z tubą laserową CO2. Jest to technika polegająca na przygotowaniu w programie komputerowym szablonu wypalania, a następnie po wysłaniu pliku do plotera laserowego wypaleniu go w drewnie zamontowanym na stole roboczym.

Jest to metoda pozwalająca grawerowąć w drewnie z dużo większą dokładnością (nawet do 1000dpi) niż w przypadku użycia piriografii. Program komputerowy zapewnia powtarzalność wzorów, a modyfikacja ustawień lasera umożliwia dostosować moc i prędkość do gatunku drewna oraz oczekiwanych efektów wizualnych. Grawer może wyjść bardzo głęboki oraz ciemny, a także moż pe tylko delikatnie nadpalić wierzchnią warstwę drewna i naznaczyć subtelny wzór. 

Dodatkowo w przypadku wypalania laserowego można oznakować drewno barwione, czyszcząc wybrane miejsce z lakieru i tym samym odsłaniając naturalny kolor drewna. Ręcznie taki efekt można uzyskać jedynie rzeźbiąc drewno i nie da się uzyskać takiej dokładności jak w przypadku grawerunku wykonanego laserem.

Dobrze przygotowany projekt pozwala na nawet wypalenie zdjęcia.